Dziecięce problemy ze snem. Jak skutecznie im zaradzić?

Sen pełni bardzo istotną rolę w życiu i rozwoju każdego człowieka. Ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci, których organizm podczas snu intensywniej się rozwija. Warto więc zapewnić dziecku bezpieczny, niezakłócony sen, gdyż pozytywnie wpłynie to na jego rozwój. Co jednak robić w sytuacji, kiedy maluch ma problemy z zasypianiem, wybudza się w nocy lub długo nie może zasnąć? Oto kilka sprawdzonych porad, których dostarcza portal Akademia Mądrego Dziecka.

Z czego wynikają problemy z zasypianiem u dzieci?

Problemy z zasypianiem mają w większości przypadków te dzieci, które nie udają się na spoczynek o ściśle ustalonych godzinach. Organizm człowieka przyzwyczaja się do pewnego rytmu dnia i nocy i najszybciej zasypiamy, jeśli codziennie kładziemy się do snu o tej samej godzinie. Problemem może być także zabawa przed snem – zwłaszcza głośne, pobudzające rozrywki, oglądanie telewizji czy gry na telefonie mogą negatywnie odbić się na procesie zasypiania, gdyż dziecko będzie zbyt pobudzone, aby osiągnąć stan relaksu sprzyjający zasypianiu.

Rodzice często dostrzegają, że ich pociecha ma trudności z zasypianiem po zjedzeniu posiłku w krótkim czasie przed snem. Jest to zupełnie naturalne, gdyż organizm musi strawić dostarczony mu pokarm, a zachodzące w nim procesy mogą utrudniać wieczorne wyciszenie się i zasypianie. Akademia Mądrego Dziecka zwraca uwagę, że najlepszym sposobem na pomoc dziecku w zasypianiu jest ustalenie wieczornego rytuału i skrupulatne jego trzymanie się w kolejnych dniach. Dzieci lubią dobrze zorganizowany czas, a codzienna rutyna sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, które również stanowi istotny element szybkiego i sprawnego zasypiania.

Jak powinna wyglądać wieczorna rutyna przed snem?

Eksperci z portalu Akademia Mądrego Dziecka radzą, aby każdy rodzic spróbował stworzyć wieczorny rytuał zasypiania, który okaże się pomocny w walce z dziecięcymi problemami ze snem. Dzięki niemu maluch już po kilku dniach sam będzie wiedział, kiedy nadchodzi pora na sen, a jego rytm dnia ulegnie stabilizacji. Organizm sam przyzwyczai się do stałych godzin odpoczynku, co przyspieszy proces zasypiania oraz pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie dziecka w dzień oraz jego ogólny rozwój. Dziecko będzie także mniej budzić się w nocy i dopominać uwagi.

Na około godzinę przed snem warto wprowadzić wyciszające, spokojne zabawy, w postaci czytania książeczek, oglądania obrazków, układania puzzli lub innych czynności dostosowanych do wieku dziecka i jego zainteresowań. Kolację należy podać dziecku na ok. dwie godziny przed snem, a tuż przed udaniem się na spoczynek przygotować mu ciepłą, relaksującą kąpiel. Przed zaśnięciem możemy jeszcze poczytać dziecku jego ulubioną książeczkę, która pozwoli mu odprężyć się i wyciszyć przed zaśnięciem. Czas snu warto natomiast zaplanować na konkretną godzinę i trzymać się jej już na stałe. Już po upływie kilku dni zauważymy, że maluch sam chętnie wypełnia poszczególne etapy rutyny i zasypia znacznie szybciej, co z pewnością pozytywnie wpłynie na komfort życia całej rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj