Niniejszy tekst może wydawać się kontrowersyjny, dość niewygodny i na pewno nie każdemu się spodoba. To jednak coś znacznie więcej niż zwykły poradnik, to odezwa do zabieganych rodziców. Wiemy, że starasz się być jak najlepszym rodzicem, kochasz swoje dziecko i nieobca jest Ci troska o nie. Czy jednak na pewno niczego nie przegapiasz? Czy widzisz wszystkie aspekty funkcjonowania swojej rodziny takimi, jakie są w rzeczywistości? Usiądź spokojnie i zrób szczery rodzicielski rachunek sumienia. Może i Was dotyczą problemy, które są dziś bardzo powszechne, a ich prawdziwa istota tak często umyka dzisiejszym opiekunom. Na przykład elektronika a dzieci. Ciekawi Cię, o co może chodzić?
Deficyt bliskości pomiędzy dzieckiem, a rodzicami
Jednym z największych deficytów współczesnego rodzicielstwa jest czas spędzany z dzieckiem. Tracimy z oczu fundamentalne czynniki, które wpływają na rozwój dziecka. Nie ma szczęśliwych dzieci, które nie mogą dzielić radości i rozterek ze swoimi rodzicami. Większość rodziców powie, że spędza z dziećmi mnóstwo czasu, ale czy na pewno jest to jakościowy czas? Czas, w którym uwaga jest poświęcona w pełni dziecku? Wspólne gotowanie, oglądanie telewizji i dyskusje o obejrzanych programach. Macie dla siebie choć chwilę spokojnego czasu każdego ranka i wieczora? Jak często jecie razem posiłki? Jak często rozmawiacie ze sobą bez pośpiechu?
Zastanówcie się szczerze, kiedy ostatnio przytuliliście swoje dziecko i po prostu cieszyliście się jego bliskością. Tato, kiedy opowiadałeś córce o tym, jak minął Ci dzień? Mamo, kiedy byłaś z synem na placu zabaw bez telefonu w ręce? Czy na pewno nie dzieje się to zbyt rzadko?
Czy moje dziecko jest chore, czyli problemy rozwojowe dzieci
Powyższe pytania, to nie opinie i oceny Twojego rodzicielstwa i wychowania dzieci. Zastanawiasz się, czemu je zadajemy? To żadna tajemnica. W ramach naszej pracy zawodowej na co dzień pracujemy z dziećmi, rodzicami i rodzinami dotkniętymi różnego rodzaju problemami rozwojowymi dzieci. Nasz wnioski nie zawsze są optymistyczne. Poniżej kilka przykładów:
Autyzm
Nie, to o prostu skutki braku uwagi i nadużywania elektroniki. Rodzice zgłaszają się do psychologa dziecięcego z dzieckiem, u którego podejrzewają autyzm. W pierwszej kolejności zalecamy odstawienie elektroniki. Po kilku tygodniach dziecko zaczyna funkcjonować lepiej. Okazuje się, że dziecko nigdy nie było w spektrum, tylko brakowało mu uwagi rodziców oraz dostosowanych do wieku form spędzania czasu wolnego.
Zaburzenia integracji sensorycznej
Czy problemy dziecka to zawsze zaburzenia integracji sensorycznej? Nie, to może być brak ruchu. Zalecamy aktywność na świeżym powietrzu, a problemy z koordynacją znikają. Do tej pory dziecko dużo siedziało samo przed telewizorem i tabletem. Rodzina nie miała zwyczaju zajmować się wspólnie żadnymi aktywnościami fizycznymi. Spacer? Niechętnie. Raczej przejażdżka autem do dyskontu. Basen? Za mało czasu, za duży wysiłek.
Problemy dzieci z jedzeniem
Dietetyk odkrywa, że dziecko je, ale na swoich zasadach. Zmiana nawyków żywieniowych u dziecka wymaga czasu i wysiłku, ale przynosi rezultaty. To nie jest łatwa ani krótka droga. Nabyte latami złe nawyki trudno wykorzenić. Nie jest to jednak niemożliwe. Warto zacząć od dobrych chęci i wsparcia specjalisty.
Nieprawidłowy rozwój ruchowy
Nie bez powodu! W wyniku dokładnego wywiadu okazuje się, że dziecko spędza za mało czasu na podłodze i swobodnej aktywności, a za dużo w bujakach i chodzikach. Pozwólcie dzieciom na swobodny rozwój. Swoboda wymaga wytężonej uwagi rodzica, ale procentuje.
Opóźniona mowa
Zalecamy więcej rozmów, czytania i śpiewania. Po kilku tygodniach dziecko zaczyna mówić więcej. To efekt czasu poświęconego przez rodzica na różnorodne aktywności artykulacyjne z dzieckiem. Wspólne śpiewanie zamiast samotnego siedzenia przed tabletem? Zdecydowanie tak!
Problemy nastolatków
Jest ich wiele i w dużej mierze są to naturalne problemy rozwojowe nastolatków. Elektronika jest jednak głównym winowajcą w wielu sytuacjach, gdzie pojawiają się poważne trudności i konflikty. Nastolatki zanurzają się w wirtualnym świecie, uciekając od rzeczywistości, a rodzice całkowicie tracą nad tym kontrolę. Taki schemat nie może skończyć się dobrze. Może prowadzić do uzależnień (czyt. „Czy moje dziecko jest uzależnione od gier komputerowych„) i postawić nas przed problemem, który może nas przerosnąć.
Jak pomóc dziecku z problemami?
Nie zapominajcie, dzieci potrzebują Waszej uwagi, rozmów, wspólnego czasu, ruchu i świeżego powietrza. Przemyślcie to, zanim wyciągniecie pochopne wnioski. Kondycja fizyczna i psychiczna dzieci spada, a otyłość i tendencja do zapadania się w problemach natury psychicznej i fizycznej rośnie. Musimy wyhamować ten niebezpieczny trend.
Jeśli czujecie, że potrzeba Wam profesjonalnego wsparcia, umówcie się na konsultację do miejsca, które kompleksowo podchodzi do problemów dzieci i młodzieży. Jedną z takich placówek jest Centrum Terapii Dzieci i Młodzieży Kids Medic w Warszawie. Psychologowie, pedagogowie, terapeuci oraz psychiatrzy dzieci i młodzieży pomogą Wam w zdefiniowaniu problemu i znalezieniu skutecznych sposobów na jego rozwiązanie. Czasami wystarczy odrobina uwagi, aby zachowanie dziecka zmieniło się diametralnie. Spróbujcie – to inwestycja w szczęśliwą i bezpieczną przyszłość Waszych dzieci. Zdrowie psychiczne dzieci to najwyższa wartość.