Kwas foliowy, dlaczego jest taki ważny przed i w trakcie ciąży?

Młoda mama dba o siebie

Panie planując dziecko zaczynają brać kwas foliowy. Zażywają go przed i w trakcie ciąży. Jest to ważna ochrona dla każdej młodej mamy, należy go koniecznie stosować. Jest to folacyna, używana jest też nazwa witamina B11. Foliowy od łacińskiego folium, co oznacza liść. Kwas foliowy tworzy krew, reguluje syntezę kwasów nukleinowych. Ma zatem ogromne znaczenie dla każdej osoby.

Skąd go czerpać?

Kwas foliowy znajduje się w roślinach, najwięcej w tych o zielonych liściach, w wątrobie, nerkach oraz drożdżach i orzechach ziemnych, morelach oraz grzybach. Odrobinę kwasu foliowego ma mleko. 1/3 kwasu foliowego znajduje się w wątrobie człowieka, a całkowita ilość tego kwasu w ciele człowieka to około 70 miligramów. Dieta nie zawsze jest bogata w ten kwas. Gotowanie produktów niszczy kwas foliowy. Młoda mama musi suplementować taki kwas.

Skąd się biorą niedobory kwasu foliowego?

Niedobory kwasu foliowego wynikają z:

* alkoholizmu,

* przewlekłych chorób;

*większego zapotrzebowania na kwas podczas ciąży;

* nadczynności tarczycy, chorób wątroby, nowotworów;

* podawania leków przeciwpadaczkowych, niedoboru żelaza i witaminy C.

 Niedobór kwasu foliowego u kobiety w ciąży – co powoduje?

Niedobór kwasu foliowego u ciężarnej może powodować rozszczepienie kręgosłupa i bezmózgowie u dzieci. Dlatego zaleca się, aby kobieta planująca ciążą co najmniej miesiąc przed ciążą brała taki kwas i przez pierwszy trymestr ciąży także. Dzięki temu ona i dziecko będą czuć się doskonale. Kwas foliowy kupuje się w formie tabletek w aptece. Nie wolno zapominać o tym kwasie, koniecznie trzeba go brać. Jest to doskonałe wsparcie każdej kobiety w ciąży. I tak należy go traktować. Kwasu foliowego potrzebuje każda komórka organizmu, jest to cenne wsparcie i doskonała sprawa dla każdej osoby. Czasami kwas foliowy suplementuje się u innych ludzi, nie tylko u kobiet ciężarnych – o takiej suplementacji decyduje lekarz po odpowiednich badaniach. Każda ciężarna kwas brać musi, bez niego naraża dziecko na problemy zdrowotne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj