Kolorowanki dla dzieci poniżej 4 lat

Małe dzieci potrafią bardzo szybko nudzić się swoimi zabawkami, a pozostawione same sobie mogą wpaść na przeróżne, często niezbyt dla nich bezpieczne zajęcia. Gdy pogoda za oknem nie dopisuje, a maluch nie ma pomysłu na ciekawą zabawę w domu, rodzic powinien wymyślić dla niego angażującą rozrywkę. Ciekawym sposobem na urozmaicenie czasu dziecka są kolorowanki. Zarówno większość chłopców jak i dziewczynek lubi taką formę rozrywki i potrafi spędzić z kredkami wiele długich i kreatywnych chwil. Dodatkowo, w trakcie takiej zabawy dzieci rozwijają zdolności manualne i ćwiczą skupienie, co na pewno przyda im się w przyszłości w szkole. Warto wprowadzić takie artystyczne zabawy w życie naszego malucha, a na pewno nie pożałujemy.

Dlaczego akurat kolorowanki?

W najmłodszych latach życia człowiek uczy się cały czas. Im więcej umiejętności posiądzie, tym łatwiej będzie mu się rozwijać w późniejszych etapach życia. Z pozoru banalne czynności również rozwijają dziecko, co w przyszłości owocuje. Kolorowanki uczą dokładności, kreatywności i skupienia. Dzięki temu, gdy dziecko trochę podrośnie łatwiej będzie spędzić mu czas w szkolnej ławce. Zdobyte zdolności manualne mogą przyczynić się do późniejszej nauki pisania. Ale nie można zapomnieć, że jest to też świetna zabawa. Kolorowanie może pochłonąć dziecko do reszty. Jeśli rodzic potrzebuje chwili dla siebie lub na zrobienie jakiś domowych czynności to jest to świetny sposób na zajęcie malucha. Ponadto, istnieją również kolorowanki antystresowe dla dorosłych, więc rodzic może spędzić kreatywnie czas ze swoim maluchem i czerpać korzyści również dla siebie.

Na rynku jest dostępnych naprawdę wiele różnych kolorowanek. Wybranie takiej, w której widnieją postacie z ulubionej bajki dziecka wywoła dodatkową frajdę i zapał do wypełnienia konturów wszystkimi możliwymi kolorami. Kolejną kwestią jest cena. W dzisiejszych czasach zabawki potrafią kosztować małą fortunę i nigdy nie wiemy, czy nowa lalka czy samochodzik przypasuje naszemu dziecku. Kolorowankę można kupić za parę złotych, to samo tyczy się kredek. A gdy już dziecku spodoba się taka forma aktywności to nowy zestaw z wieloma różnymi kolorami wywoła szeroki uśmiech i zadowolenie. A szczęśliwe dziecko to szczęśliwy rodzic.

Co o kolorowankach myślą psycholodzy?

Kolorowanki to dobry sposób na rozwój pewnych funkcji psychicznych i fizycznych, które przydadzą się w trakcie późniejszej nauki w szkole. W przedszkolu lub nawet w pierwszych tygodniach pierwszej klasy dzieci spędzają wiele godzin na przepisywanie szlaczków czy łączenie kropek. Stanowi to podstawę przed nauką pisania. Poza tym kolorowanie rozwija zdolności manualne, co przyda się chociażby w sprawnym operowaniu sztućcami w trakcie jedzenia.

Niektórzy rodziciele myślą, że kolorowanie nie jest niczym kreatywnym i uczy jedynie myślenia odtwórczego. Wolą, aby dziecko samo rysowało, co nie przy każdym maluchu będzie się sprawdzać. Oczywiście warto również pozwolić na swobodne tworzenie małych arcydzieł. Taka forma również rozwija, szczególnie kreatywność i niezależność. Może się jednak szybciej znudzić. Oba sposoby na spędzenie czasu mają wiele zalet i nie warto ograniczać się tylko do jednej z nich. Dzięki nim następuje rozwinięcie analizy i syntezy wzrokowej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, precyzję ruchów dłoni oraz palców. Przy użyciu kredek dziecko zaczyna panować nad napięciem mięśniowym. Prawdopodobnie przy takiej czynności maluch również puści wodze fantazji i zacznie wymyślać ciekawe historie rysowanych lub kolorowanych przez siebie postaci. To też znakomita okazja do spędzenia czasu ze swoim dzieckiem i świetny temat do małych pogawędek.

Kolorowanki mają wiele zalet i chyba zero wad. To idealny sposób na spędzenie czasu przez 2-, 3- lub 4-latka. Szczególnie w deszczowe dni lub w zimowym okresie, gdy nie spędza się zbyt dużo czasu na świeżym powietrzu. Kolorowanki uczą wielu przydatnych umiejętności i rozwijają, warto więc zachęcić do tego nawet niezbyt entuzjastycznie podchodzące do tego dzieci. Nawet te bardzo aktywne, ponieważ przygotuje je to do przyszłości w szkolnych ławkach.

Zobacz przykładowe kolorowanki dla dziewczynek:

planetadziecka.pl/kolorowanki-dla-dziewczynek/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj