Pierwsze tygodnie ciąży są zdecydowanie najmniej inwazyjnym okresem dla przyszłej mamy. Niektóre kobiety na początku ciąży nie są jej nawet świadome. Dopiero w czwartym tygodniu można zauważyć pierwsze zmiany. Pierwszy tydzień ciąży to czas, w którym nie widzimy żadnych nieprawidłowości i najpewniej taki stan utrzyma się przez kolejne trzy tygodnie. Dopiero czwarty tydzień to okres, w którym można zauważyć pierwsze zmiany. W poniższym artykule opiszemy jak wyglądają pierwsze 4 tygodnie ciąży.
Ciąża i objawy w 1 tygodniu
1 tydzień ciąży rozpoczyna niezapomniane chwile w życiu każdej przyszłej mamy. To początek pierwszego z dziewięciu miesięcy ciąży, podczas których nasze ciało przejdzie wiele zmian. Ponieważ ciężko jednoznacznie ustalić moment zapłodnienia, pierwszy dzień ostatniej menstruacji jest jednocześnie uznawany za początek ciąży. Dlatego ciąża w 1 tygodniu jeszcze nie jest tak naprawdę ciążą. To okres, w którym komórka jajowa dopiero przygotowuje się na połączenie z męską komórką rozrodczą.
Objawy w ciąży w 1 tygodniu są niemożliwe do uchwycenia. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia, to przyszła mama dopiero po kilku tygodniach odczuje zmiany wiążące się z noszeniem w sobie nowego życia. 1 tydzień ciąży to czas, w którym należy zadbać o siebie, swoje dobre samopoczucie i odżywanie. Relaks i odpoczynek powinny stać się priorytetem, nawet na samym początku ciąży. Będzie to sprzyjało zwiększeniu szans na zapłodnienie.
2 tydzień ciąży – czego się spodziewać
Objawy w ciąży w 2 tygodniu są również niemalże niewidoczne. Jest to dopiero moment, w którym (według obliczeń lekarzy) pęka pęcherzyk Graafa i nadchodzi owulacja. Uwolniona komórka jajowa zostaje transportowana do jajowodu i łączy się z plemnikiem. Aby przewidzieć czas owulacji, należy dokładnie obserwować swoje ciało, a mianowicie temperaturę i gęstość śluzu. Można również kupić test owulacyjny. 2 tydzień ciąży to czas, podczas którego rośnie poziom estrogenów, dlatego kobieta może wykazywać zwiększoną ochotę na współżycie.
Ciąża – 3 tydzień i pierwsze objawy
3 tydzień ciąży to okres, w którym już oficjalnie jesteś w ciąży. To właśnie na początku trzeciego tygodnia dochodzi do zapłodnienia, a w efekcie naradza się w Tobie nowe życie. Zapłodniona komórka trafia z jajowodu do macicy i zaczyna się zagnieżdżać. Pozostanie tu aż do porodu. Pierwsze objawy ciąży będą zauważalne w momencie, w którym zarodek rozpocznie implantację. Wtedy zaczną zachodzić w Twoim organizmie drobne zmiany hormonalne, które mogą mieć przeróżne symptomy. Jednak dopiero w 4 tygodniu ciąży zaczną być odczuwalne. Wszystko za sprawą uwalniania HCG, który powoduje zwiększenie produkcji żeńskich hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu.
Zazwyczaj jednym z pierwszych objawów ciąży w 3 tygodniu może być plamienie implantacyjne. Pod koniec 3 tygodnia ciąży, piersi mogą stać się tkliwe i powiększone. Możesz odczuwać również lekkie zmęczenie i rozdrażnienie.
Wszystko to powinno się pojawić w czasie, w którym powinna pojawić się kolejna miesiączka. W tym czasie koniecznie odstaw leki, alkohol i nikotynę, ponieważ wszystko to może bardzo niekorzystnie wpłynąć na utrzymanie ciąży.
4 tydzień ciąży – odczuwalne zmiany
4 tydzień ciąży zamyka pierwszy miesiąc. Przed Tobą jeszcze 8 miesięcy, w których będziesz obserwowała coraz więcej zmian w swoim organizmie. W 4 tygodniu ciąży płód ma wielkość ziarenka ryżu, a jego serce wykonuje 160 uderzeń na minutę. Pierwsze tygodnie ciąży to wyzwanie dla przyszłej mamy. Organizm potrzebuje dużo energii na wykształcenie łożyska, rozwój maleństwa i jednoczesne utrzymanie ciąży. W 4 tyg. ciąży – choć nie jest to regułą, możesz zauważyć:
- brak miesiączki w spodziewanym terminie,
- zmianę samopoczucia,
- nudności i wymioty (nasilone o poranku),
- zawroty głowy i zasłabnięcia,
- parcie na pęcherz,
- powiększone i wrażliwe piersi,
- zmęczenie i senność (winą jest nadmierne wydzielanie progesteronu i estrogenów).
Na co warto zwrócić uwagę w 1 miesiącu ciąży
Pierwszym krokiem jaki należy podjąć, kiedy dowiesz się, że jesteś w ciąży powinna być wizyta u ginekologa. Specjalista wykona specjalne badanie krwi, tym samym potwierdzi Twoje podejrzenia i udzieli wszelkich wskazówek. Od razu należy zrezygnować z wszelkich używek.
Powinnaś wzbogacić dietę w kwas foliowy i zażywać go według zalecanej dawki lub wskazań lekarza. Aby zniwelować poranne mdłości warto zdecydować się na dietę lekkostrawną, zwłaszcza, jeżeli są częste i nagminne. Powinnaś spożywać posiłki częściej, ale w mniejszej ilości. Pij dużo ziołowych herbatek i naparów ze świeżego imbiru. Jeżeli mdłości i wymioty są wciąż dokuczliwe – warto udać się do lekarza po receptę na odpowiedni lek, który zapobiegnie odwodnieniu.
Kawę pijaj w rozsądnych ilościach, unikaj energetyków. Dbaj o swoje zdrowie stosując suplementację. Pamiętaj, że w pierwszym i drugim trymestrze nie wolno przyjmować leków bez konsultacji z lekarzem. Warto zatem spożywać wartościowe posiłki bogate w witaminę C, selen, cynk, kwasy omega oraz witaminę D3.
źródło zdjęcia: freepik.com