Jaki rowerek trójkołowy wybrać dla dziecka?

Szukacie sposobu na zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej? Trójkołowy rowerek to idealny sposób na zabawę na świeżym powietrzu. Poniżej podpowiadamy jaki rowerek trójkołowy najlepiej wybrać dla dziecka

Trzy kołowy rower dla dziecka – który model najlepiej wybrać?

Zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej to czasami całkiem spore wyzwanie. Zapatrzone w ekrany smartfonów i telewizorów pociechy nie garną się najczęściej do aktywnego spędzania czasu. Jak jednak wiadomo ,,ruch to zdrowie” i warto przekonać dzieci do tego stwierdzenia. Idealną pomocą do osiągnięcia celu może okazać się zakup rowerka dla dziecka. Nawet już roczne dzieci dzięki trzykołowym rowerkom mogą spędzać aktywnie czas ze swoimi rodzicami. Ze względu na duży wybór modeli rowerków trójkołowych podjęcie decyzji odnośnie zakupu może być jednak problematyczne. W poniższym poradniku postaramy się Wam podpowiedzieć jaki rowerek trójkołowy wybrać dla dziecka.

Dostępne na rynku rodzaje rowerków trójkołowych

Zacznijmy od dokładnego przyjrzenia się dostępnym w ofercie rodzajom rowerków trójkołowych. Różnią się one bowiem od siebie nie tylko rozmiarem, przeznaczeniem, materiałami z jakich zostały wykonane ale również wyglądem. Dodatkowy podział stanowi zastosowany w rowerku trójkołowym napęd. Spotkać można bowiem modle z korbami umiejscowionymi na przednim kole jak i też takie z klasycznym napędem wykorzystującym łańcuch. Zastosowany typ napędu determinuje pozycję dziecka podczas jazdy oraz ilość siły jaką malec będzie musiał włożyć we wprawienie rowerka w ruch.

Coraz częściej na rynku spotkać można także rowerki 3w1 które służą również jako wózki spacerowe ( za sprawą zastosowanie dodatkowego daszka czy uchwytów sterujących ). Ten uniwersalny rodzaj rowerków przeznaczony jest dla dzieci powyżej pierwszego roku życia.

Pod względem użytych do konstrukcji rowerka trójkołowego materiałów wyróżnić możemy lekkie modele wykonane z plastiku, jak i też nieco solidniejsze konstrukcje wykorzystujące aluminium oraz gumowe koła.

Czy warto zainwestować w rowerek trójkołowy?

Inwestycja w rowerek trójkołowy to z całą pewnością dobrze wydane pieniądze. Czy jednak zakup zawsze będzie sukcesem? Tutaj wiele zależy od celu w jakim chcemy nabyć rowerek trójkołowy. Jeżeli chcemy zachęcić dziecko do aktywności fizycznej to z całą pewnością – tak. W przypadku jednak gdy rowerek ma stanowić kolejną zabawkę dziecko może warto się zastanowić dwa razy przed podjęciem decyzji o kupnie. W obu przypadkach przed zakupem trzeba się jednak upewnić, że poziom sprawności fizycznej waszej pociechy pozwoli na skorzystanie z możliwości jakie daje rowerek. Zasadniczo rowery trójkołowe dla dzieci są pojazdami bardzo stabilnymi i dziecko nie potrzebuje praktycznie wcale utrzymywać równowagi aby się na nim przemieszczać. Jednocześnie nie ma dokładnie określonego przedziału wiekowego w którym dziecko będzie mogło skorzystać z rowerka trójkołowego – tutaj decyzję musi podjąć rodzić.

Kiedy nie opłaca się kupować rowerka trójkołowego?

Z całą pewnością zakup rowerka trójkołowego mija się z celem jeżeli Wasza pociecha jest już na tyle duża i sprawna fizycznie aby samodzielnie utrzymywać równowagę. Wtedy dużo lepszą inwestycją będzie zakup rowerka dwukołowego wraz z odłączanymi kółkami bocznymi.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając rowerek trójkołowy?

Decydując się na zakup rowerka trójkołowego trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. W przypadku młodszych pociech, które dopiero skończyły pierwszy rok życia nie warto przepłacać i lepiej zainwestować w tańszy model rowerka trójkołowego wykonany z plastiku. Pomimo niskiej wagi i dużej stabilności rozwiązanie takie posiada pewien mankament. Rowerki tego typu wyposażone są również w plastikowe koła które nie mają tak dobrej przyczepności na większości powierzchni oraz generują duży hałas. Na początek przygody dziecka z jednośladami rowerek tego typu powinien być jednak wystarczający.

Wybierając rowerek trójkołowy należy zwrócić baczną uwagę aby był odpowiednio dobrany do wieku i wzrostu dziecka. Nie ma sensu kupować rowerka ,,na wyrost”. Jeżeli rowerek będzie za duży to dziecko zwyczajnie będzie męczyć się podczas korzystania z niego. Trzeba mieć też na uwadze, że dziecko które opanuje jazdę na rowerku trójkołowym dużo szybciej będzie w stanie przyswoić sobie zasady poruszania się na tradycyjnym jednośladzie.

Na jakie akcesoria do rowerków trójkołowych zwrócić uwagę?

Na rynku można spotkać modele rowerków trójkołowych wyposażonych w dodatkowe akcesoria. Czy warto się nimi zainteresować? Wszystko zależy od potrzeb dziecka jak i też rodzica ( i zasobności portfela ). Często spotykanym dodatkiem do rowerka są daszki, których zadaniem jest ochrona pociechy przed deszczem, wiatrem oraz słońcem. Jeżeli często wybieracie się z dzieckiem na spacer dopłata do takiego rozwiązania jak najbardziej będzie miała sens. Oprócz tego spotkać można różnego rodzaju figurki montowane na kierownicy, które mają uatrakcyjnić dziecku podróż.

Wybrać rowerek trójkołowy czy może raczej rowerek biegowy?

Bardzo wielu rodziców stojąc przed wyborem zakupu pierwszego rowerka dla dziecka musi wybrać miedzy rowerkiem trójkołowym a rowerkiem biegowym. Decyzja powinna być w dużej mierze podyktowana wiekiem dziecka oraz poziomem jego motoryki. Starszaki dużo bardziej ucieszą się z rowerka biegowego, który wymaga już balansowania ciałem. Jednakowoż taki rowerek to również dużo większe ryzyko urazu pociechy. Należy zatem dobrze się zastanowić czy dziecko jest już gotowe do wyzwania jakim jest jazda na rowerku biegowym czy też raczej zacząć naukę powoli od rowerka trójkołowego.

Podsumowanie – najlepszy rowerek trójkołowy dla dziecka

Wybierając rowerek trójkołowy należy wziąć pod uwagę czynniki takie jak: materiał z jakiego został wykonany rowerek trójkołowy, koła – gumowe czy też plastikowe, wielkość rowerka ( musi być dopasowany do wzrostu i wagi dziecka ), dodatkowe akcesoria oraz kolorystykę. Dobierając odpowiednio wymienione parametry będziecie mieć pewność, że wasze dziecko będzie czerpać pełną radość z jazdy na rowerku trójkołowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj