Jak przykuć uwagę dziecka?

Problemy z koncentracją u naszych pociech to dość powszechny problem. Wraz z rozwojem układu nerwowego stopniowo wydłuża się czas związany z przykuciem uwagi. Dzieciaki niekiedy dekoncentrują się, zamiast skupić na tym, na czym rzeczywiście powinny. Jak działa koncentracja uwagi u dzieci? Jak skutecznie przyciągnąć uwagę dziecka? Odpowiadamy!

Koncentracja uwagi – czym jest i jak ją przykuć?

Umiejętność skupienia się na tym, co aktualnie robimy, jest niezwykle cenna. Koncentracja uwagi jest wręcz konieczna przy wykonywaniu wszelkich świadomych działań. Ubieranie się, jedzenie, słuchanie bajki… Nasze pociechy szybko reagują na bodźce zewnętrzne, tym samym odwracają wzrok od wykonywanej czynności. Różnice w zdolnościach koncentracji bazują na wielu różnorakich czynnikach. Wraz z wiekiem umiejętność ta pogłębia się, co można z łatwością zauważyć, bawiąc się z maluchem. Przemęczenie, zaburzenia funkcji percepcyjno-motorycznych czy uwarunkowania genetyczne silnie oddziałują na naszą koncentrację. Co więcej, spory odsetek dzieci ma skłonność do stałego rozpraszania uwagi, co skutkuje wysokim poziomem frustracji. Umiejętność koncentracji można jednak wyćwiczyć. Wymaga to wysiłku i dużych pokładów cierpliwości zarówno ze strony pociechy, jak i malucha. Jak zatem skutecznie przykuć uwagę dziecka?

Wspólne czytanie

Maluchy niekiedy mają zbyt dużo energii, co oddziałuje negatywnie na wykonywanie najprostszych czynności. Jednym ze sposobów na przykucie uwagi jest zachęcenie dziecka do wspólnego czytania, tak aby nasza pociecha nauczyła się koncentrować na tym, co jest istotne. Czytając razem, pozwól dziecku śledzić czytany tekst. Wskazuj palcem ciekawe treści i zaangażuj do wspólnej zabawy. Zadawaj mu pytania, zmieniaj ton głosu i po prostu czerp z tego radość. Tym sposobem nie tylko zbudujesz bliską więź, a także wpłyniesz pozytywnie na rozwój dziecka.

Produkcja animacji reklamowych a koncentracja uwagi

Barwne animacje to doskonały sposób na przykucie uwagi dziecka! Dlaczego? Dzieciaki uwielbiają to, co fajne, ciekawe i kolorowe. Dobrze przygotowany film angażuje emocje, a przede wszystkim szybko zapada w pamięć. Nasze pociechy spędzają przecież sporo czasu przed ekranem… Warto wówczas wykorzystać dane nam możliwości w nieco inny sposób. Animacja filmowa jest sprawdzonym rozwiązaniem, które w zaledwie kilka sekund zwraca uwagę i wywołuje skuteczną reakcję.

Animacje reklamowe to również ciekawy pomysł na dotarcie do nowych klientów. Wrocławska firma Flipside – https://flipside.pl/animacje-reklamowe/ – od kilku lat trudni się produkcją filmów reklamowych, vlogów firmowych czy właśnie animacji reklamowych. Koniecznie zapoznaj się z ofertą i dowiedz się, jak rozwinąć swój biznes.

Pozbądź się rutyny

Tym, co staje naprzeciw koncentracji, jest rutyna! Doświadczeni rodzice doskonale zdają sobie sprawę, iż niektóre pociechy bardzo szybko się nudzą. Nie mamy tutaj na myśli wprowadzania diametralnych zmian w wychowaniu, a zaś wdrażanie nowych, ciekawych zajęć, które zainteresują dziecko. Rutyna z czasem staje się po prostu uciążliwa…

Ruch to podstawa

Jak skutecznie przykuć uwagę dziecka? Zapewnij mu codzienną dawkę ruchu! Jeśli na co dzień wykonujesz pracę przy biurku, problem ze skupieniem uwagi zapewne nie jest ci obcy. Brak ruchu jest częstą przyczyną braku koncentracji. Wyjście na spacer czy proste ćwiczenia gimnastyczne wpłyną pozytywnie na nasze dziecko.

Ćwicz koncentrację uwagi

Istotne jest, aby podejść do dziecka indywidualnie. Nie każda metoda i technika zda u was egzamin. Jeśli twój maluch ma duże problemy ze skupieniem uwagi, testuj nowe rozwiązania. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się ćwiczenia wspomagające koncentrację uwagi. Gry planszowe, układanki, głuchy telefon, wystukiwanie rytmu… Co o tym sądzisz?

Rozmawiaj z dzieckiem

Szczera rozmowa to klucz do sukcesu. Gdy twoje dziecko zaczyna wariować i skupiać się na kilku rzeczach jednocześnie, szczerze z nim porozmawiaj. W wielu przypadkach to właśnie nuda przyczynia się do zmiennych zachować, a co za tym idzie, pociechy zaczynają potrzebować dodatkowych bodźców. Pamiętaj, iż dziecku należy poświęcić sporo uwagi. Bez własnego zaangażowania nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj