Przewożenie dziecka w aucie zawsze wiąże się z dużymi problemami logistycznymi. W dodatku kluczowe jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa małemu pasażerowi. Na rynku dostępnych jest mnóstwo fotelików i podstawek samochodowych, co tylko utrudnia wybór wielu rodzicom. Jak więc bezpiecznie przewozić dziecko w aucie?
Fotelik czy podstawka – co lepsze?
Zgodnie z prawem rodzice mają obowiązek przewożenia dziecka w foteliku lub urządzeniu przytrzymującym, jeśli pociecha ma poniżej 150 cm wzrostu. W przypadku najmłodszych dzieci konieczne jest zakupienie bezpiecznego fotelika, który będzie można przymocować do siedzenia za pomocą pasów lub systemu ISOFIX. Urządzenie musi być dopasowane do ciężaru dziecka, aby lepiej je chroniło w momencie, kiedy dojdzie do nagłego hamowania czy kolizji. Foteliki można podzielić na kilka grup: 0 – dla maluchów o wadze do 10 kg, 0+ do 13 kg, I – 9-18 kg, II – 15-25 kg i III – 22-36 kg. A co z większymi pociechami? Podstawka zamiast fotelika to rozwiązanie dla starszych dzieci (realnie.pl), trzeba jednak liczyć się z tym, że nie zapewnia ona maksymalnego bezpieczeństwa. Chroni jedynie brzuch, nie ma zagłówka, ani osłon bocznych. Jeśli więc zamieniać fotelik na podstawkę to tylko w ostateczności.
Montaż fotelika dla dziecka – w którym miejscu?
Rodzice montują foteliki w różnych miejscach. Gdzie dziecko będzie najbezpieczniejsze? Okazuje się, że fotelik najlepiej zamontować na środku tylnego siedzenia. Jeśli nie ma takiej możliwości, bo brakuje tam np. pasów zabezpieczających, wtedy należy zamocować fotelik za pasażerem.
A co z montowaniem fotelików na przednich siedzeniach? Zaleca się, by robić to jedynie w wyjątkowych przypadkach. Trzeba przy tym pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej, która w momencie uderzenia może zgnieść fotelik. Dobrze jest też odsunąć fotel maksymalnie do tyłu.
Tyłem czy przodem – jak przewozić małe dzieci?
Na temat przewożenia dzieci przodem lub tyłem do kierunku jazdy powstało już wiele badań i teorii. Zdaniem ekspertów i różnego rodzaju międzynarodowych organizacji zajmujących się testowaniem takich akcesoriów, zaleca się by do 4-5 roku życia przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy. Wówczas lepiej chroniony jest szkielet malucha, kiedy dojdzie do kolizji. Oznacza to kilkukrotnie mniejsze ryzyko obrażeń niż w przypadku dzieci jadących zgodnie z kierunkiem jazdy.
O czym pamiętać, kupując fotelik dla dziecka?
Szczególną ostrożność należy zachować przy zakupie fotelików samochodowych używanych. Urządzenia zabezpieczające nie należą do najtańszych, w dodatku trzeba dopasowywać je do wieku i wagi dziecka, a to wiąże się z kolejnymi wydatkami. Używane foteliki mogą jednak nie być dobrym rozwiązaniem, nigdy nie wiadomo, czy nie brały one udziału w jakiejś stłuczce. Takie urządzenia nie zabezpieczą dziecka, w dodatku mogą być już wyeksploatowane. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy foteliki są zgodne ze standardami europejskimi. O tym świadczą posiadane certyfikaty oznaczone jako ECE R44-03 lub ECE R44-04. Tylko takie modele warto kupować dla młodych pasażerów.