Dieta dla dzieci – jak powinna wyglądać?

Odpowiednia dieta dla dziecka przyczynia się do jego prawidłowego rozwoju i zdrowych nawyków żywieniowych, które mają bezpośrednie konsekwencje w ich życiu dorosłym. Wielu rodziców boi się, że ich pociecha może nie współpracować w kwestii zdrowego odżywiania, co jest zupełnie niepotrzebne. Wystarczy kilka zasad, aby dziecko z przyjemnością sięgało po zdrowe i odżywcze posiłki. Jak powinna wyglądać dieta dla dzieci? O tym poniżej.

Otyłość wśród najmłodszych

Coraz więcej mówi się o problemie nadwagi i otyłości wśród najmłodszych. Dotyczy to dzieci w wieku przedszkolnym, wczesnoszkolnym i młodzieży. Niestety nasz kraj jest jednym z przodujących w tej kwestii. Przyczyn takiego stanu rzeczy wynika z wielu czynników. Przede wszystkim z niewłaściwej diety dziecka i jego braku aktywności. Brak dyscypliny rodziców w odmawianiu dziecku spożywania niezdrowych przekąsek i napojów (zwłaszcza w czasie szkoły), połączone z ciągłymi zwolnieniami z WF-u, jak również nie wychodzenia na spacery czy rower to prosta droga do nadwagi, jak nie otyłości. Warto zaznaczyć, że także złe nawyki żywieniowe wśród rodziców mogą się do tego przyczynić – szacuje się, że gdy jedno z rodziców cierpi na otyłość, ryzyko że dziecko też będzie miało problemy z nadmiarem tkanki tłuszczowej jest dużo wyższe.

Nie można również zapominać o czynnikach o podłożu psychospołecznym, jak i o innych chorobach. Często leczenie i spożywaniu medykamentów może mieć wpływ na wzrost tkanki tłuszczowej. Tak samo jak jedzenie w stresie.

Dieta dla dziecka i nastolatka

Przygotowując posiłki dla dziecka należy pamiętać, aby miały wystarczającą dawkę kalorii oraz były jak najmniej monotonne. Dzieci ciągle rosną, dlatego ich dieta powinna być bogata w witaminy D, E, jak i składniki odżywcze typu wapń, magnez i żelazo. Składniki te znajdują się w warzywach, rybach, produktach mlecznych. Podczas tworzenia potraw warto kierować się porami roku, aby produkty były jak najbardziej świeże i odżywcze (owoce i warzywa latem, w chłodnie dni kakao, itd.).

Dziecko musi wiedzieć, że jedzenie to nie przykry obowiązek. Dlatego jeśli ma problem z pewną potrawą lub składnikiem, nie wolno go wmuszać lub przekupywać, aby go zjadł. Usunięcie np. pływającej pietruszki z zupy nie powinno być dużym problemem dla rodzica, a może to wystarczy, aby maluch spokojnie ją zjadł. Podczas wspólnych obiadów można głośno komentować, jak innym członkom rodziny smakuje dany posiłek. Istotne jest, aby proponować, a nie naciskać i zmuszać. Proste kanapki z kolei można kreatywnie przyrządzić – namalować uśmiech sosem pomidorowym lub ułożyć ciekawy wzorek z pomidorów i papryki.

Dietetyk dziecięcy na ratunek

Jeśli problem wydaje się większy i nie mamy odpowiedniej wiedzy lub umiejętności, aby w dziecku wyrobić zdrowe odruchy żywieniowe, warto odwiedzić dietetyka dziecięcego. Po konsultacji z profesjonalistą w dziedzinie żywienia nie tylko wskaże błędy, ale przede wszystkim przygotuje odpowiedni jadłospis, który powinien pomóc. W dodatku doradzi jak wprowadzić zmiany w sposób komfortowy dla malucha.

Artykuł napisany we współpracy z Happy Diet – dietetyk dziecięcy Częstochowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj