Czy nauka angielskiego w przedszkolu ma sens?

W 2015 roku wprowadzono w Polsce obowiązkową naukę języka angielskiego dla pięciolatków, a od 2017 roku obowiązek ten dotyczy wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym. Wielu rodziców nadal podchodzi sceptycznie do tego pomysłu, jednak decyzję o obniżeniu wieku rozpoczęcia nauki angielskiego podjęła nie tylko Polska, a zalecenia w tej sprawie wydały Komisja Europejska i Rada Europy. Choć niektórym może się wydawać, że nauka języka obcego w przedszkolu jest nieskuteczna, przed wydaniem opinii warto przyjrzeć się metodom nauczania i wynikom badań.

Nauka angielskiego przez zabawę

Większość z nas kojarzy naukę angielskiego z rozwiązywaniem zadań i prowadzeniem konwersacji. Z wiadomych przyczyn nauka w przedszkolu znacząco różni się od przedstawionego obrazka i jest w większości oparta na zabawie. Najpopularniejszymi systemami stosowanymi podczas zajęć są metoda wczesnej immersji oraz Total Physical Response.

Metoda wczesnej immersji (zanurzenia w języku) polega na posługiwaniu się angielskim w codziennych sytuacjach, m.in. w trakcie zabawy, posiłków czy przerwy. Najlepsze rezultaty można osiągnąć podczas używania języka przez cały dzień, a nie tylko w określonych godzinach. Naukę metodą wczesnej immersji oferuje zazwyczaj każde przedszkole prywatne z rozszerzoną ofertą angielskiego.

Metoda Total Physical Response (reagowania całym ciałem) stawia na naukę angażującą wszystkie zmysły. Istotnym elementem zajęć jest ruch, któremu towarzyszą słowa w formie piosenek lub rymowanek. Dzieci uczą się słówek na przykład poprzez pokazywanie konkretnych czynności pojawiających się w tekście piosenki. Metoda TPR sprawia mnóstwo radości, a dzieci utożsamiają ją z zabawą.

Dlaczego warto rozpocząć naukę angielskiego w przedszkolu?

Nauka języka obcego w dzieciństwie jest znacznie skuteczniejsza niż w wieku dorosłym. Odpowiada za to akwizycja językowa, czyli wrodzona zdolność do przyswajania języka. Zdolność ta zaczyna zanikać po ukończeniu 12 lat, dlatego wczesne rozpoczęcie nauki jest najbardziej efektywne. Do 12. roku życia nie występuje również zjawisko interferencji językowej, które sprawia, że język ojczysty oddziałuje na przyswajany język obcy. Po ukończeniu tego wieku znacznie trudniej jest więc nauczyć się angielskiego oraz przyswoić obcy akcent – bez polskich naleciałości.

Nauka angielskiego w przedszkolu najpewniej nie sprawi, że dziecko zacznie płynnie porozumiewa

się w języku obcym. Nie taki jest jednak cel wczesnego rozpoczęcia nauki języka – zajęcia mają pomóc oswoić się z brzmieniem angielskiego, przyswoić podstawowe zwroty i zlikwidować blokadę językową, która jest problemem wielu nastolatków i dorosłych. Niepubliczne przedszkole oferujące pracę metodami wczesnej immersji i TPR to doskonałe przygotowanie do dalszej nauki w szkole podstawowej.

Przedszkole niepubliczne w Poznaniu z ofertą językową

Rodzice, którym zależy na codziennym kontakcie dziecka z językiem angielskim, powinni wybrać przedszkole prywatne z nielimitowaną nauką języka przez konwersacje i zabawę. Tym, co wyróżnia niepubliczne przedszkole od placówki państwowej, jest wyjście poza podstawę programową MEN i stosowanie skutecznych oraz nowoczesnych metod nauczania. Językowe przedszkole niepubliczne w Poznaniu, takie jak Mali Wielcy, skupia się na prowadzeniu zajęć, które równocześnie uczą i bawią. W ten sposób dziecko realizuje swoje pasje plastyczne lub taneczne, a w tym samym czasie przyswaja podstawowe słownictwo dostosowane do jego wieku i poziomu zaawansowania.

Przedszkole niepubliczne w Poznaniu z ofertą językową jest także świetną opcją dla dzieci, które urodziły się za granicą, a teraz mieszkają w Polsce. Dziecko bardzo szybko przyswaja nowe rzeczy, lecz równie prędko je zapomina. Aby rozwijać umiejętności nabyte w obcym kraju, należy zapewnić maluchowi odpowiednią stymulację w postaci codziennych zajęć organizowanych na obecnym poziomie zaawansowania. Niepubliczne przedszkole z angielskim dysponuje wykwalifikowaną kadrą anglistów, którzy są w stanie dostosować program do umiejętności dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj