COVID-19 – wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Dlaczego koronawirus jest niebezpieczny i jak zminimalizować ryzyko zakażenia? Czy maseczki rzeczywiście stanowią dobrą ochronę przed wirusem? Co robić, gdy podejrzewasz u siebie COVID-19? Odpowiadamy na wszystkie te nurtujące pytania.

COVID-19 a SARS-CoV-2 – warto rozróżnić te pojęcia

W mediach często zamiennie używa się pojęć „koronawirus”, „SARS-CoV-2” i „COVID-19”. Warto uporządkować te terminy, bo łatwo się w tym pogubić.

Choroba koronawirusowa COVID-19 to choroba zakaźna wywoływana przez nowego koronawirusa SARS-CoV-2. Zakażenie skutkuje chorobą układu oddechowego, której objawami są m.in. suchy i uporczywy kaszel, trudności z oddychaniem, wysoka gorączka.

Gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy lub miałeś kontakt z osobą, u której wykryto koronawirusa, bezzwłocznie skontaktuj się telefonicznie z lekarzem pierwszego kontaktu i nie opuszczaj swojego domu. Poczekaj spokojnie na dalsze wskazówki medyczne.

Zakażenie koronawirusem i choroba COVID-19

Trzeba wiedzieć o tym, że nie każda osoba zakażona SARS-CoV-2 ma objawy zakażenia. Natomiast jeśli już dojdzie do rozwoju choroby COVID-19, może ona przebiegać bardzo różnie.

Większość pacjentów przechodzi ją łagodnie i nie wymaga hospitalizacji. Stan niektórych chorych jest jednak na tyle poważny, że konieczne jest leczenie szpitalne, a w skrajnym przypadku podłączenie do respiratora.

Najbardziej narażeni na ciężki przebieg choroby COVID-19 są pacjenci w podeszłym wieku oraz z tzw. schorzeniami współistniejącymi. Do grupy tych schorzeń zaliczają się m.in. problemy układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, astma, nowotwory itd.

Koronawirus zagraża więc szczególnie tym organizmom, które do tej pory zmagały się ze sporym osłabieniem. Ponieważ jednak znaczna część populacji choruje na przewlekłe schorzenia, niezwykle ważne jest to, by chronić takie osoby i samemu nie przenosić wirusa, bo możemy być nieświadomymi nosicielami bezobjawowymi.

Jak przenosi się koronawirus?

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, a więc zarażenie może nastąpić w wyniku kontaktu z osobą zarażoną, która kicha lub kaszle. Tak naprawdę jest to jednak o wiele bardziej skomplikowane. Otóż SARS-CoV-2 przenosi się także wtedy, gdy człowiek dotknie powierzchni przedmiotu, na którym znajduje się wirus, a następnie dotknie swoich oczu, nosa lub ust.

Eksperci mówią również o tym, że zagrożeniem jest samo przebywanie blisko osoby zarażonej nawet wówczas, gdy ona nie kaszle lub nie kicha, a jedynie mówi lub się śmieje. W takich sytuacjach małe cząsteczki aerozolu również uwalniają się do powietrza i mogą przenosić się na nowego nosiciela.

Właśnie dlatego tak ważne jest zachowywanie bezpiecznej odległości (około 2 metrów) od drugiej osoby, niebędącej członkiem rodziny, oraz noszenie w miejscach publicznych osłony nosa i ust.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj