Karmienie piersią to najzdrowszy sposób żywienia niemowlęcia, mleko matki w pełni zaspokaja apetyt i zapotrzebowanie Twojego maluszka na potrzebne mu składniki odżywcze. Dla wielu mam okres laktacji to jednocześnie najpiękniejszy i najtrudniejszy etap wczesnego macierzyństwa, wiele kobiet rezygnuje z karmienia piersią z powodu nadmiaru pokarmu lub zbyt małej ilości mleka. Co robić kiedy pokarmu podczas laktacji jest za dużo lub za mało?
Nadmiar pokarmu podczas laktacji – co robić?
Zwiększona produkcja mleka pojawia się w pierwszych tygodniach karmienia piersią, po upływie około miesiąca od porodu sytuacja zazwyczaj się normuje. Czasem mamy próbują ograniczać laktację, musisz pamiętać, że redukcja intensywnego przepływu mleka może skutkować tym, że maluszek będzie głodny.
Kiedy nadmiar pokarmu przeszkadza dziecku, krztusi się podczas karmienia i ulewa, postaraj się przystawiać je do piersi w pozycji leżącej. W ten sposób niemowlę zyskuje większą kontrolę nad tempem pobierania pokarmu. Jeżeli Twoje piersi są obrzmiałe, czujesz duży dyskomfort, odciągnij odrobinę mleka za pomocą laktatora. Pamiętaj jednak, że usuwanie mechaniczne pokarmu to sygnał stymulujący do dalszej produkcji, dlatego staraj się odciągać minimalne ilości. Możesz też spróbować karmić dziecko kilkugodzinnymi blokami z jednej piersi. Nadmierne przepełnienie drugiej powoduje zmniejszenie produkcji mleka.
Jak zatrzymać laktację?
W sytuacji, w której zamierzasz całkowicie zakończyć karmienie piersią, postaw na sprawdzone naturalne metody, dzięki którym stopniowo doprowadzisz do zaniknięcia pokarmu. Jak zatrzymać laktację zobacz na maxmama.pl, gdzie przeczytasz, co wpływa na hamowanie produkcji pokarmu. Popularnym sposobem na stopniowe zatrzymywanie laktacji jest ograniczanie posiłków naturalnego mleka i wprowadzanie do diety dziecka mleka modyfikowanego. W redukcji mleka pomocne są też zioła, picie naparu z szałwii i mięty pieprzowej to alternatywa dla środków farmakologicznych.
Kryzys laktacyjny – sprawdzone sposoby na zwiększenie ilości pokarmu
Wśród przyczyn rezygnacji z karmienia dziecka piersią kobiety często wskazują na zbyt małą ilość pokarmu. Niedostatek mleka sprawia, że mamy wprowadzają do diety maluszka mleko modyfikowane, które stopniowo wypiera pokarm naturalny z codziennego jadłospisu i prowadzi do zahamowania laktacji.
Ogromną rolę w problemach z laktacją odgrywa stres, który sprawia, że pokarm zanika. Zrelaksowana i spokojna mama łatwiej radzi sobie z chwilowym kryzysem, dlatego postaraj się wtedy odpocząć, przed zaśnięciem wypij napar z rumianku lub melisy. Sprawdzonym sposobem na zwiększenie ilości pokarmu jest częste przystawianie dziecka do piersi, ssanie pobudza proces produkcji mleka. Jeżeli Twój maluszek nie chce ssać, warto pobudzać produkcję mleka laktatorem. Niezwykle ważne jest też regularnie nawadnianie oraz lekkostrawna i zbilansowana dieta.