Zęby a picie soków – czy to niebezpieczne?

Choć mówi się, że picie soków owocowych i warzywnych jest zdrowe, i są bogatym źródłem witamin, dla zębów mogą być jednak niebezpieczne. Nie tylko ze względu na zawarty w nich cukier, ale również przez kwas. Czy w takim razie powinniśmy zaprzestać picia soków naturalnych? O tym poniżej.

Czy soki są szkodliwe dla zębów?

Cukier znajdujący się w słodkich napojach i przetworzonym jedzeniu mocno wpływa na stan naszych zębów. Niestety, ale cukier jest też składnikiem owoców i warzyw, których soki bardzo chętnie pijemy. Daje się je zwłaszcza dzieciom, którym neutralny smak wody jeszcze może przeszkadzać. W 2012 roku przeprowadzono eksperyment, w którym do szklanek z różnymi napojami włożono świeżo wypadnięte mleczaki na okres 10 dni. Co ciekawe, właśnie w sokach i wodzie smakowej rozpuściły się najszybciej, niż na przykład w coca coli. Czy to oznacza, że paradoksalnie to soki owocowe są źródłem próchnicy występującej u dzieciach i dorosłych?

Nic bardziej mylnego!

Jak poprawnie pić soki?

Tak, występujący w sokach cukier i kwas może przyczynić się w pewnym stopniu do uszkodzenia szkliwa. Zwłaszcza w przypadku soków cytrusowych, które zmiękczają i rozpuszczają szkliwo zębów. Cukier z kolei jest pożywką dla bakterii znajdujących się w jamie ustnej, które rozkładają go do postaci kwasu mlekowego, co kończy się demineralizacją szkliwa. Każdy stomatolog jednak słusznie powie, że całkowite wyeliminowanie soków z naszej diety jest błędne. Soki są mimo wszystko doskonałym źródłem witamin, które wspomagają naszą odporność i stan organizmu. Trzeba po prostu zachować bezpieczny umiar w ich spożywaniu.

Soki nie tylko występują w formie płynnej. Spożywanie całych owoców to również dobra metoda na zaspokojenie potrzeby napicia się czegoś innego niż woda. Udowodniono, że gryzienie twardych jabłek wpływa na dobre kształtowanie się zębów mlecznych, jak i osadzanie zębów stałych w przyszłości. W dodatku miąższ i sok mają właściwości oczyszczające.

Dobrze jest też pić soki przez słomkę, gdyż ograniczamy wtedy bezpośredni kontakt między sokiem, a zębami. Zaleca się także przepłukiwać jamę ustną wodą po wypiciu soku. Pomaga to przywrócić neutralne pH. Najlepiej jest pić jedną porcję soku dziennie, najlepiej podczas obiadu.

Czy zmiękczać soki wodą?

Wielu decyduje się na dodawanie wody do soków, aby były mniej „kwaśne”. Robią to zwłaszcza rodzice swoim dzieciom. Według stomatologów nie należy tego robić, ponieważ może to doprowadzić do tzw. próchnicy butelkowej bądź białych zmętnień na szkliwie zębów.

Artykuł powstał dzięki pomocy gabinetu stomatologicznego Mój Stomatolog z Poznania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj