Wpływ posiłków na rozwój dziecka

Z roku na rok coraz częściej mówi się o tym, że posiłki wpływają na rozwój dziecka. Tylko co to właściwie oznacza? Tego dowiesz się z poniższego tekstu, więc zajrzyj do niego koniecznie.

Zbilansowane posiłki zapewniają dziecku prawidłowy rozwój

Oczywiście kluczowe znaczenie ma to, jakie dokładnie posiłki spożywa dziecko. Im będą one zdrowsze i bardziej zbilansowane, to maluch zyskuje szansę na zachowanie dobrego zdrowia, czy na prawidłowy rozwój. Co więcej, jeśli dziecko każdego dnia przez posiłki będzie miało zapewnione odpowiednią ilość witamin i minerałów, których potrzebuje jego organizm, to może być pewni, że będzie też tryskało większą ilością energii i będzie po prostu szczęśliwe.

Wspólne posiłki jako forma budowania relacji i dobrych nawyków u dzieci

Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie tylko istotny wpływ na rozwój dziecka ma to, co będzie ono jadło, ale również, jak będą spożywane posiłki. Jeśli od wczesnych lat dziecko będzie uczone wspólnych śniadań, obiadów czy kolacji, to będzie dla niego najlepszy trening na budowanie dobrych nawyków, manier, czy zwyczajów, ponieważ obserwują najlepszych nauczycieli, czyli zachowanie rodziców w trakcie jedzenia.

Co więcej, jeśli dziecko spożywa posiłki w większej grupie, to ma też szansę na lepsze budowanie relacji. W czasie jedzenia dużo się rozmawia i żartuje, więc łatwiej nawiązać ze sobą nić porozumienia. Takie nawyki mogą się przydać również wtedy, gdy przyjdzie czas oddać malucha do przedszkola. Choć niepubliczne przedszkole jest profesjonalne i odpowiednio przygotowane do tego, aby kształcić nasze pociechy, które będą do niego uczęszczały, to nawyki wyniesione ze wspólnych posiłków w domu mogą im ułatwić nawiązywanie relacji z rówieśnikami i nawiązywanie przyjaźni.

Angażowanie dzieci w gotowanie sposobem na rozwijanie nowych umiejętności

Angażowanie maluchów w gotowanie również może okazać się świetnym sposobem na rozwijanie nowych umiejętności, czy nawet zainteresowań. Zamiast obsesyjnie chronić swoje pociechy przed ostrymi i niebezpiecznymi przedmiotami, które są obecne w kuchni, można nauczyć je, jak się w bezpieczny sposób z nimi obsługiwać.

Co więcej, warto też znaleźć zajęcie dla malucha, któremu będzie w stanie podołać. Może to być smarowanie pieczywa, mieszanie ciasta, czy nawet krojenia składników. Oprócz tego warto też próbować każdej potrawy, czy składników, bo to najlepszy sposób na to, aby maluch dowiedział się, co lubi, a czego nie, jak również na rozwijanie jego umiejętności.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Elipsa – niepubliczne przedszkole Poznań Swarzędz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj