Meble kuchenne do małej kuchni – co wybrać?

Małe nie zawsze oznacza problematyczne, a zwłaszcza w przypadku kuchni. Wcale nie musi posiadać kilkudziesięciu metrów kwadratowych, by stała się funkcjonalna, przestronna i klimatyczna. Sprawdź, czego potrzebujesz, by Twoja kuchnia zyskała na wielkości i sprzyja codziennemu gotowaniu dla wszystkich członków rodziny.

Kuchnie nowoczesne na wymiar

Pierwszą radą, która może okazać się najskuteczniejsza jest zaplanowanie własnych mebli kuchennych na zamówienie. To najprostsze rozwiązanie, ponieważ nie musisz godzić się na gotowe i nie zawsze odpowiadające Twojej przestrzeni rozwiązania, a możesz samodzielnie (właściwie z pomocą projektantów) stworzyć swój oryginalny zestaw mebli do kuchni.

Ich wymiary mogą być niestandardowe, dzięki czemu można dopasować szafki do szerokości i długości pomieszczenia, a także ewentualnych spadów czy dodatkowych ścianek i kątów. Wówczas każdy metr kwadratowy może być wykorzystany maksymalnie, a w Twojej kuchni zrobi się od razu przestronniej i wygodniej. Taki pomysł wcale nie musi być kosztowny – umów się na konsultacje w sprawie mebli na wymiar do Smolis Meble w Twardogórze i dowiedz się jak wyglądałaby realizacja Twojego projektu wyposażenia kuchni od podstaw.

Umeblowanie kuchni – przydatne triki

Mówiliśmy już o wymiarach mebli kuchennych, które możesz dopasować do wielkości swojej kuchni, a teraz przejdziemy do kilku wskazówek znanych projektantów wnętrz.

  • Zrezygnuj z podwieszanych szafek – zrobi się więcej miejsca, a wystarczą przecież same szafki i szuflady na dole. Wystarczy je odpowiednio uporządkować, zastosować liczne skrytki i zminimalizować ilość zbędnych akcesoriów i przyrządów kuchennych.
  • Wykorzystaj parapet – jeśli masz taką możliwość i posiadasz kuchnię z oknem, warto pomyśleć o parapecie. Po co zabierać przestrzeń i pozostawić ją niewykorzystaną, skoro można w tym miejscu stworzyć dodatkowy blat, a nawet miejsce do spożywania posiłków.
  • Wysuwane półki w zakamarkach – po złączeniu mebli powstały pewne dziury i niewielkie przestrzenie? Może warto zamontować w nich wysuwane półki, które można otworzyć w każdej chwili i mieć pod ręką ulubione przyprawy, naczynia albo serwetki.
  • Przeszklone szafki i zasłonki – chcąc zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca, możesz zrezygnować z otwieranych szafek. O wiele lepiej sprawdzą się drzwiczki przesuwne bądź zasłonki, które są szczególnie modne ostatnimi czasy i pasują do stylu aranżacji prowansalskiej, rustykalnej czy nawet skandynawskiej. Natomiast przeszklenia nie tylko zmotywują Cię do utrzymania czystości w szafkach, ale również pozwoli to na optyczne powiększenie przestrzeni.

Wyposażenie kuchni – postaw na minimalizm

W przypadku, gdy kuchnia faktycznie nie należy do największych metrażowo, lepiej jest pozostawić tą przestrzeń pustą. Nie chodzi o jej niepełne wykorzystanie na meble czy niezbędne akcesoria kuchenne, ale o zachowanie pewnej równowagi. Czasem nie trudno o przytłoczenie takiego pomieszczenia licznymi dekoracjami – obrazami, kalendarzami, zawieszkami i innymi gadżetami, które niczemu nie służą.

Najpotrzebniejsze rzeczy można przywiesić magnesami do lodówki, a pozostałe dodatki lepiej zaaranżować w innym pokoju. Natomiast w kuchni powinien panować ogólny minimalizm wykończenia, by ta przestrzeń wydawała się swobodniejsza. Dotyczy to również utrzymania porządku na wierzchu blatu – lepiej posegregować wszystkie rzeczy, pochować do pojemników i słoików lub schować do szafek. Im mniej widać, tym swobodniej będziecie czuli się w ciasnej, ale własnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj