Jak przygotować się do bierzmowania?

Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Istotnie, przez sakrament bierzmowania ochrzczeni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej.

Bierzmowanie często określane jest jako sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Oznacza to, że osoba decydująca się przystąpić do bierzmowania świadomie przyjmuje dary Ducha Świętego i postanawia żyć zgodnie z nauką Jezusa, a także wypełniać jego misję. Jeśli wiesz na pewno, że chcesz podążać drogą wyznaczoną przez naukę Kościoła Katolickiego, przeczytaj, jak przygotować się do bierzmowania.

W ofercie https://www.holyart.pl znajdziesz dewocjonalia dostosowane do każdej okazji wpisanej w życie chrześcijańskie.

Dokumenty, które należy dostarczyć proboszczowi

W zależności od parafii, do której należysz mogą być wymagane inne dokumenty. Najważniejszy jest akt chrztu, ponieważ, żeby móc uczestniczyć w sakramencie bierzmowania należy być ochrzczonym. Najczęściej do bierzmowania przygotowują się uczniowie w wieku 16 lat, dlatego warunkiem do otrzymania sakramentu jest potwierdzone uczestnictwo w lekcjach religii. Osoby dorosłe, które nie mają jeszcze bierzmowania mogą zostać poproszone o pokazania świadectwa ukończenia katechezy w szkole. Warto napisać list do biskupa z prośbą o udzielenie bierzmowania. Zanieś także dane osobowe wybranego przez siebie świadka oraz zaświadczenie z jego parafii, że może pełnić taką funkcję.

Wybór imienia do bierzmowania

Jest to ważny etap przygotowań, ponieważ podejmujesz samodzielną decyzję według jakich wartości chcesz żyć. W tym momencie wybierasz swojego patrona, który powinien być uznany za świętego. Znajomość biografii takiej osoby pozwoli ci dokonać właściwego wyboru, ponieważ imię i postawa świętego powinna być zbliżona do twojej wizji świata oraz kierunku, który chcesz obrać w swoim duchowym życiu. Nie wybieraj imienia pod względem atrakcyjności, staraj się w nim odkryć piękno osoby, która je nosiła.

Obowiązki kandydata

Najważniejsza jest twoja świadoma i nieprzymuszona zgoda na przyjęcie sakramentu bierzmowania. Nie rób nic wbrew swojej woli, bo mama każe albo ksiądz popatrzy na ciebie z dezaprobatą. Robisz to tylko dla siebie, żeby pogłębić swoją wiarę i mocniej przezywać spotkania z Bogiem. Kiedy już na pewno wiesz, że chcesz przystąpić do bierzmowania, ksiądz też musi to w jakiś sposób zweryfikować. Najczęściej wykorzystywana jest metoda zbierania pieczątek lub podpisów po niedzielnej mszy świętej czy innych nabożeństwach. Ale po kolei.

  1. Najważniejsze jest uczestnictwo w każdej mszy w niedziele i święta, ponieważ to czyni z ciebie praktykującego katolika.
  2. Spowiedź – zalecana jest przynajmniej raz w miesiącu, ale może być rzadziej, zależy to głównie od potrzeby twojego serca
  3. Szczere przeżycie Triduum Paschalnego, jako wspomnienie zwycięstwa dobra nad złem
  4. Dojrzałe uczestnictwo w nabożeństwach, takich jak różaniec, droga krzyżowa, gorzkie żale
  5. Czynny udział w katechezie szkolnej
  6. Znajomość podstawowych prawd wiary
  7. Udział w spotkaniach dla kandydatów organizowanych przez parafię
  8. Zdany egzamin do bierzmowania

To główne zasady, które powinny być przestrzegane przez kandydata, przygotowującego się do bierzmowania. Mogą się one różnić w innych parafiach, ale z pewnością poinformuje cię o nich ksiądz lub nauczyciel w szkole.

Warto skupić się na naszych duchowych odczuciach związanych z bierzmowaniem i dalszym życiem katolickim. Nie wahaj się zadawać pytań i rozpoczynać dyskusji z katechetą, to może pomóc ci przeżyć ten czas w pełni. To szczególne święto zapamiętasz lepiej, kiedy zostanie ci po nim materialna pamiątka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj