Elektroniczne termometry dla dzieci – jak wybrać?

Pomiar temperatury ma ogromne znaczenie w diagnostyce tego, co dolega naszemu dziecku. Może być to infekcja bakteryjna lub wirusowa, okresowe gorączkowanie związane z ząbkowaniem niemowlęcia lub niepożądany odczyn poszczepienny. Niezależnie od przyczyny podwyższonej temperatury malca, należy być czujnym i na bieżąco monitorować, czy gorączka nie wzrasta. Jeżeli tak się dzieje, konieczna okazać się może konsultacja lekarska. W regularnym mierzeniu temperatury z pewnością pomoże nam odpowiedni elektroniczny termometr dla dzieci.

Z biegiem czasu udowodniono, że te szklane z rtęcią stwarzają zbyt duże niebezpieczeństwo stłuczenia i uwolnienia szkodliwej rtęci, dlatego w 2007 roku Komisja Europejska wycofała je z obiegu i tym samym na ich miejscu pojawiły się bezpieczne termometry elektroniczne. Wygoda i bezpieczeństwo podczas pomiaru temperatury to główne zalety elektronicznych termometrów dla dzieci. Jakie jeszcze cechy posiadają i czym się różnią poszczególne modele?

Klasyczny elektroniczny termometr kontaktowy dla dzieci

Bardzo zbliżone swoim wyglądem do poprzednich, szklanych, elektroniczne termometry dla dzieci potrafią z wysoką dokładnością odczytać temperaturę ciała dziecka. Z ich pomocą możemy szybko zmierzyć dziecku temperaturę pod pachą, w buzi, w uchu bądź w odbycie, w zależności od tego, jaka metoda jest dla nas wygodna. Należy jednak pamiętać o tym, że podczas mierzenia temperatury w innym miejscu niż pod pachą, będzie ona zwiększona i należy odpowiednio uwzględnić tę różnicę w odczycie temperatury (zazwyczaj trzeba odjąć około 0,5 – 1,0 stopnia Celsjusza).

W przypadku kontaktowych termometrów elektronicznych bardzo ważna jest regularna dezynfekcja końcówki po każdym wykonanym pomiarze temperatury. Dzięki elastycznej końcówce aplikacja jest wygodna, a pomiar nie stanowi żadnego problemu dla rodzica. Elektroniczny termometr dla dzieci posiada czytelny wyświetlacz, na którym prezentowana jest zmierzona temperatura. W przypadku konkretnych modeli może być on również podświetlany, dla zwiększenia komfortu odczytu w trakcie pomiaru temperatury w nocy. Zastanawiając się nad produktem, jakim jest elektroniczny termometr dla dzieci jak wybrać odpowiedni, należy posłużyć się faktami na jego temat:

  • jest w pełni bezpieczny w użytkowaniu, w porównaniu do jego starszego odpowiednika z rtęcią,
  • posiada metalową bądź silikonową końcówkę, która szybko przekazuje informację o ciepłocie ciała do urządzenia,
  • szybki pomiar temperatury,
  • wygodny wyświetlacz,
  • elastyczna końcówka umożliwiająca pomiar temperatury na różne sposoby,
  • możliwość sprawdzenia, jaką temperaturę ma dziecko w dowolnym momencie.

Nowoczesne bezkontaktowe elektroniczne termometry dla dzieci. Na czym polega ich działanie?

Bardzo często noworodkom czy małym dzieciom z trudem jest zmierzyć temperaturę tradycyjnym termometrem metodą na przykład pod pachą, ze względu na zwiększoną ich ruchliwość i niecierpliwość. Czynność ta zajmuje czasami sporo czasu, a jako rodzice chcemy prędko się dowiedzieć, jaką temperaturę ma nasze dziecko, kiedy wygląda na rozpalone i chore. Z pomocą przychodzą nam innowacyjne elektroniczne termometry bezdotykowe dla dzieci. Ich mechanizm działania oparty jest na odczuwaniu fal promieniowania podczerwonego, które wzrasta adekwatnie do temperatury ciała dziecka. Pomiar temperatury odbywa się błyskawicznie i bezdotykowo, w odległości kilku centymetrów, co jest bardzo higieniczne, albowiem nie ma konieczności dezynfekowania termometru po zmierzeniu temperatury, gdyż ten nie dotyka powierzchni skóry podczas pomiaru. Termometry elektroniczne zasilane są ogólnodostępnymi bateriami, dzięki czemu korzystanie z nich jest mało skomplikowane. Po skończonym pomiarze wydają odpowiedni sygnał dźwiękowy.

Przydatne funkcje dodatkowe elektronicznych termometrów bezdotykowych dla dzieci

Na rynku znajduje się wiele rodzajów termometrów dla dzieci. Poza podstawowym mierzeniem temperatury, niektóre modele elektronicznych termometrów bezdotykowych posiadają szereg dodatkowych i bardzo użytecznych funkcji. Mogą to być:

*emitowanie sygnału dźwiękowego o odpowiednim natężeniu czy rytmie po dokonaniu pomiaru temperatury, takiego jak sygnał „ostrzegawczy” przy pojawieniu się gorączki (szybszy dźwięk i dodatkowo czerwone podświetlenie ekranu)
*pamięć pomiaru, dzięki czemu urządzenie zapamiętuje określoną ilość pomiarów i można śledzić postęp wzrostu lub spadku temperatury oraz mieć do tego stały dostęp
*możliwość mierzenia temperatury otoczenia, i przedmiotów, co szczególnie przydaje się podczas kąpieli bądź przygotowywania żywności dla niemowląt

Termometr jest obowiązkowym urządzeniem w każdym domu. Jak znaleźć odpowiedni dla dziecka?

Wśród wszystkich artykułów dziecięcych warto posiadać odpowiednie urządzenia, które z pewnością przydadzą się każdemu rodzicowi. Kiedy z pozoru wydaje nam się, że niektóre rzeczy będą zbędne, nic bardziej mylnego – w najmniej oczekiwanym momencie możemy ich potrzebować. Wśród takich produktów znajduje się właśnie termometr dla dziecka. Do wyboru mamy przeróżne elektroniczne termometry dla dzieci jak wybrać jednak odpowiedni dla swojej rodziny? Należy zastanowić się, który model będzie nam w pełni odpowiadał oraz wziąć pod uwagę budżet rodziny.

Jeżeli cenimy sobie dodatkowe funkcje termometru dla dzieci poza podstawowymi oraz lubimy innowacyjne rozwiązania, termometr elektroniczny bezdotykowy będzie odpowiednim rozwiązaniem. Należy jednak liczyć się z wyższą ceną za taki termometr bezdotykowy niż kontaktowy piórkowy. Ten drugi dostaniemy już za 30-40 zł, a w przypadku bezdotykowych ceny mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Z drugiej strony, kiedy chcemy posiadać urządzenie przeznaczone do mierzenia temperatury, które ma możliwość dokonywania pomiaru na wiele sposobów i wolimy tradycyjne metody, to właśnie kontaktowy termometr elektroniczny może być akurat dla nas najlepszy no i oczywiście dużo tańszy niż bezkontaktowy.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Helpmedi, oferującą profesjonalne urządzenia medyczne do użytku domowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj