Czy warto zainwestować w naukę kodowania dla dzieci?

Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby stworzyć swojemu dziecku jak najlepsze warunki do życia. Wraz z upływem czasu przychodzi taki moment, że trzeba wysłać podopiecznego do szkoły, aby mógł lepiej poznać otaczający go świat, poszerzać swoją wiedzę na różne tematy, obcować z nauczycielami i rówieśnikami. Jednym z ważnych wyborów jest kierunek kształcenia dziecka, co będzie miało ogromny wpływ na jego przyszłość. Rodzice zastanawiają się nad tym, do jakiej szkoły zapisać dziecko, jakie wybrać lekcje dodatkowe. Jednym ze sposobów wsparcia rozwoju dziecka jest zainteresowanie go kodowaniem. Każdy doskonale wie, że od lat rośnie zapotrzebowanie na programistów i w najbliższym czasie nie ulegnie to zmianie. Jako że w wieku dziecięcym zdecydowanie łatwej przyswaja się wiedzę, warto wykorzystać ten czas do maksimum i rozpocząć przygodę z programowaniem.

Dzieci a programowanie – czy to ma sens?

Mogłoby się wydawać, że programowanie jest przeznaczone dla starszych dzieci, gdyż kilkulatki sobie nie poradzą z czymś tak skomplikowanym, ale w praktyce wygląda to już zupełnie inaczej. Już nawet paroletnie dziecko może zacząć swoją przygodę w wirtualnym świecie, który na pierwszy rzut oka wydaje się być czymś enigmatycznym dla niektórych osób. Profesjonalne pisanie kodu różni się oczywiście od tego, z czym mają do czynienia najmłodsi. Zaczyna się od nauki poprzez zabawę, a jeśli dziecku się spodoba i będzie mu dobrze szło, można kontynuować to dalej i rozwijać umiejętności swojego podopiecznego w tym kierunku. Na początku nie trzeba nawet zapisywać dziecka do żadnej szkoły, ale skorzystać z gotowych materiałów dostępnych chociażby w Internecie. Nie brakuje różnych gier dotyczących kodowania, potem można pomyśleć nad jakimś kursem online. Możliwości jest obecnie naprawdę sporo, dlatego jest w czym wybierać. Jako że dzieci bardzo lubią spędzać wolny czas przed komputerem, warto to wykorzystać. Żadnego rodzica nie cieszy fakt, że podopieczny całymi godzinami gra w jakieś bezużyteczne gry czy ogląda bezsensowne filmy w social media. Rozwijanie pasji i zainteresowań będzie zdecydowanie korzystniejsze, dlatego warto spróbować z programowaniem.

Okazuje się, że przygodę z kodowaniem może rozpocząć każdy. Oczywiście nie wszystkim się to spodoba i część zrezygnuje, ale warto próbować. Większość dzieci bardzo szybko opanowuje podstawy i chętnie odkrywa informatyczny świat, który skrywa wiele tajemnic. Co więcej, cały czas rośnie zapotrzebowanie na dobrych programistów, a żeby takim się stać, konieczne jest zdobycie wiedzy i doświadczenia. Praktyka czyni mistrzem, dlatego godziny spędzone przed komputerem w końcu przyniosą oczekiwane efekty. Jeśli ktoś potrafi pracować z kodem i go pisać, z pewnością znajdzie bezproblemowo pracę w przyszłości i to na bardzo korzystnych dla siebie warunkach. Wynagrodzenie programistów zawsze jest liczone w tysiącach i to nie paru, ale co najmniej kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu w przypadku specjalistów.

Nauka kodowania dla dzieci czy warto?

Możliwość zdobycia dobrze płatnej posady dzięki znajomości programowania to nie jedyna zaleta. Nauka kodowania już w wieku dziecięcym sprawia, że podopieczni zaczynają poszukiwać niestandardowych rozwiązań. Jest to zajecie, które bardzo pobudza mózg do pracy, a to z kolei sprzyja powstawaniu nowych połączeń neuronowych. Kodowanie wymaga i uczy myślenia nieszablonowego, otwartości umysłu. Język kodowania cały czas się zmienia, a nowe bodźce to wspaniały trening dla mózgu. Jest on jak mięśnie – ćwiczony rozwija się, a nieużywany ulega wręcz degeneracji. Kolejną zaletą kodowania jest wykształcenie nastawienia na rozwiązywanie problemów. Łatwo domyślić się, jak przydatne stanie się to w życiu codziennym i będzie procentowało w przyszłości. Dziecko przestanie omijać problemy, które się przed nim pojawią, zacznie dążyć do ich rozwiązania różnymi sposobami. Wykorzysta swoją wiedzę i doświadczenie, obserwacje. Dziecko uczące się kodowania, lepiej radzi sobie w szkole, co dotyczy przedmiotów zarówno ścisłych, jak i humanistycznych. Programowanie uczy logicznego myślenia, polegającego na analizowaniu napotkanego problemu, podejmowaniu decyzji, weryfikowaniu ich słuszności i wysuwaniu odpowiednich wniosków.

Popełnianie błędów jest czymś naturalnym, ale ważne będzie to, aby nie zrażać się i podejmować kolejne próby. Tego uczy właśnie programowanie. Można nawet powiedzieć, że kodowanie to bezustanny proces uczenia się, nieograniczone możliwości rozwoju. Rozwija myślenie kreatywne i krytyczne. Dzieciom łatwiej jest wyrażać swoje oczekiwania i formułować działania, co przekłada się na lepszą komunikację w życiu codziennym. Kodowanie uczy cierpliwości i determinacji. Dzieciom jest łatwiej wyciągać wnioski z popełnianych błędów. Programowanie to również świetna zabawa, dzieci bardzo cenią sobie możliwość stworzenia własnej gry. Podopieczny staje się także bardziej pewny siebie, gdyż ma wartościową wiedzę i łatwiej oswaja się z najnowszymi technologiami. Zaczyna być ekspertem i dzielić się zdobytymi informacjami z innymi.

Kurs kodowania dla dzieci i inne sposoby na rozpoczęcie przygody z programowaniem

W przypadku dzieci, nauka kodowania powinna mieć postać dobrej zabawy, aby zachęcić dziecko do kontynuowania i rozwijania się w tym kierunku. Obecnie powstaje coraz więcej kursów kodowania dla dzieci w różnym weku, już nawet dla parolatków. Z programowaniem jest tak, że im wcześniej się zacznie, tym lepiej, dlatego nie ma co zwlekać. Oczywiście jeśli podopieczny nie wykazuje jakiegokolwiek zainteresowania kodowaniem, nie należy go do niczego zmuszać, ale warto zachęcić, bo jest to bardzo wciągające zajęcie.

•Najmłodsi uczą się na początku bez komputera poprzez różne zabawy.

•Z kolei dla starszych dostępnych jest multum darmowych programów dedykowanych właśnie kodowaniu.

•Nie brakuje też wielorakich książek, także dla dzieci, które wprowadzają do świata programowania i uczą podstaw.

•Świetną opcją będą kursy i narzędzia online. Pozwalają one zaoszczędzić sporo czasu dzieciom i rodzicom, bo nie trzeba wozić podopiecznych na zajęcia stacjonarne, po czym ich odbierać. Dziecko dzięki kursom online może uczyć się bez wychodzenia z domu, nawet bez jakiegokolwiek wcześniejszego przygotowania.

• Oczywiście można też zapisać dziecko do szkoły, gdzie będzie mieć kontakt z rówieśnikami, którzy podzielają jego pasje oraz wysłać go na różne szkolenia i nawet obozy tematyczne, co będzie wspaniałym przeżyciem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj